Gėda ir kaltė

Ar jausti kaltę ir gėdą yra normalu?

Viskas ką jauti šiandien- yra normalu.

Šiomis dienomis pratinamės girdėti, kad normalu yra jausti nerimą, įtampą, pyktį. Tačiau, o kaip apie kitus jausmus. O kaip apie kaltę ir gėdą? Apie kaltę, kad nesijaučiu taip blogai ir pakankamai ramiai reaguoju? Apie kaltę, kad gyvenu gyvenimą, kai tuo tarpu kiti jaučia didelį nerimą ar kariauja? Apie gėdą, nes mano artimieji ar aš kalbu rusiškai, ar pažįstamų tarpe turiu, kurie pasisako už priešus?

 

Kaltė ir gėda iš esmės atsiranda iš mūsų susikurtos sąžinės modelio, socialinių ir religinių aspektų. Kaltės ir gėdos jausmas yra susijęs su mūsų suvokimu, kas mes esame. Mes manome, kad tam tikru būdu nuvylėme save tiek savo, tiek kitų akyse. Mes galime jaustis kalti dėl kažko, ką padarėme, bet gėdytis dėl to, kaip tai atspinti kas mes esame.

 

Tačiau šios emocijos turi dvi puses: iš vienos pusės gėdos jausmas ir kaltė gali didinti motyvaciją keistis. Kitą vertus jaučiant kaltę ir gėdą mes nenorime nieko kito kaip susisukti į mažą kamuoliuką, pasislėpti nuo pasaulio, atsisakyti svajonių, atsisakyti būti laimingu, nes šios emocijos yra žlugdančios.

Visų pirma tai nejausti nerimo ar puikiai su tuo tvarkyti šiomis dienomis taip pat yra NORMALU. Juk to visi ir siekiame- kiek įmanoma nusiraminti, o jums galbūt tai pavyko natūraliai- tai irgi yra normalu ir dėl to neturėtumėme jausti kaltės ar gėdos.

 

Jausti kaltę ar gėdą dėl to jog galiu gyventi, kai tuo tarpu kiti kariauja. Jausti gėdą dėl gimtosios kalbos ar artimųjų požiūrio- tai yra emocijos, kurias reikėtų išveikti dirbant su savo mintimis ir priimant/ pastebint dabartį.

Kaip padėti sau?

  • Pirmiausia reikėtų prisiminti, kad gėda ir kaltė nėra įgimtas jausmas, šie jausmai yra mums įdiegti. O tai, kad aš gyvenu ar kalbu rusiškai, ar turiu tokius artimuosius- nedaro manęs blogu žmogumi, tai tik sukurti visuomenės ginčytini požiūriai. Galime pasidalinti šiais jausmais su šeimos nariais ar draugais- tuomet leisime savo jausmams šiek tiek ,,išsigaruoti”.

  • Būtinai atlikite kvėpavimo pratimus, pavyzdžiui 4x4x4x4.

  • Praktikuokite įsisąmoninimo (angl. mindfulness) praktikas ir relaksacijas, kuriu galima rasti youtube.

  • Ir nepamirškime dabarties- aš esu sveikas, gyvas, turiu savo gyvenimą ir tikslus. Jei kyla klausimai ,,o kam jei vis tiek bus blogai?” tuomet reikėtų sau pasakyti, kad jei nerimauju tai dar nereiškia, kad mano nerimastingos mintys yra tiesa. Ir savęs paklausti ,,o kam tvarkausi namus, juk vis tiek bus po kelių dienų betvarkė”- bet juk tvarkomės, nes mums gera gyventi tvarkoje, nepaisant to, kad gali būti ir betvarkė ateityje. Tą patį galima pritaikyti ir šiandienos gyvenimui ir dabartinių planų įgyvendinimui. Todėl stenkimės pamatyti ir vertinti tai ką turime čia ir dabar, šią minute.

Kiti mūsų įrašai

Depresija. Kas tai?
Depresija – nuotaikos sutrikimas, kuris pasireiškia prislėgtumu, liūdesiu, interesų ir energijos sumažėjimu, malonumo jausmo praradimu. Šis sutrikimas paveikia mintis, emocijas, elgesį ir fizinę sveikatą...
Daugiau
12 psichologinių knygų, rekomenduojamų Anima komandos
„Anima“ komandos atrinktos vienos geriausių ir populiariausių psichologinių knygų įvairiomis temomis.
Daugiau