miego higiena

Kas yra miego higiena ir kodėl ji svarbi?

Miegas yra svarbus geros fizinės ir emocinės sveikatos komponentas.

Miegas yra svarbus geros fizinės ir emocinės sveikatos komponentas. Kai gerai išsimiegame, pabundame pailsėję ir energingi, todėl galime tikslingai panaudoti turimus resursus: užsiimti mėgstamomis veiklomis, įsisavinti ir atsiminti informaciją, priimti sprendimus ir išlikti produktyvūs. Kai nepertraukiamai išmiegame rekomenduojamas 7-8 valandas, jaučiamės laimingesni ir ramesni, sergame rečiau, išlaikome sveiką kūno svorį bei sumažiname diabeto ir širdies ligų riziką.

Visgi kartais susiduriame su sunkumais užmigti, naktį prabudinėjame, o ryte tempte tempiame save iš lovos. Kai neišsimiegame, lėčiau įsisaviname informaciją ir stokojame dėmesingumo. Mums trūksta jėgų, peršti akis, skauda galvą. Nepailsėję taip pat dažnai būname ir prastos nuotaikos: tampame irzlūs, nekantrūs, liūdni ar vangūs. Dėl miego sutrikimų atsirandantis emocinis ir fizinis disbalansas taip pat yra puiki terpė stresui užvaldyti. 

Tam, kad galėtume gerai išsimiegoti ir pasiekti optimalią būseną, verta atkreipti dėmesį į miego higieną. Kas tai? Miego higiena yra pasikartojantis elgesys arba ritualai, kuriais galime pagerinti savo miego kokybę. Skiriant daugiau dėmesio savo įpročių performavimui, galima tikėtis lengvesnio užmigimo ir gilesnio, nepertraukiamo miego. Keli rutinos pokyčiai gali daryti įtaką ne tik tam, kaip išsimiegame, bet ir tam, kaip jaučiamės dienos metu.

Štai keletas patarimų, kaip pagerinti savo miego kokybę ir pailsėti:

  • Miegoti kasnakt eikite panašiu metu.
  • Prieš eidami miegoti išvėdinkite miegamąjį.
  • 30 min. prieš miegą prigesinkite šviesas.
  • Likus keletai valandų iki miego stenkitės neužsiimti stresą keliančiomis ar aktyvinančiomis veiklomis – verčiau skirkite tas pora valandų atpalaiduojančiam laisvalaikiui.
  • Lovą naudokite tik miegui. Lovoje nespręskite konfliktų, neskaitykite knygos, nežiūrėkite filmų, nenaršykite internete. Tam puikiai tinka sofa ar krėslas. Eidami į lovą kaip į miego zoną, įpratinsite kūną lovą suvokti kaip ramybės uostą.
  • Prieš miegą nepatartina gerti alkoholio. Nors užmigti tampa lengviau, miegas būna negilus, dažniau prabudinėjama.
  • Nevartokite kofeino vėliau nei 6 val. prieš miegą.
  • Jei sportuojate ar užsiimate aktyvia veikla, geriausia tai atlikti 4-6 val. prieš miegą. Dėl didelio susižadinimo nepatartina sportuoti prieš pat miegą.
  • Tam, kad nusiramintumėte, galite valandą prieš miegą eiti pagulėti šiltoje vonioje-tai atpalaiduos raumenis, todėl jausitės maloniai apsunkę.
  • Jei miegate su partneriu, pasistenkite prieš miegą nesiaiškinti santykių, nesipykti. Susierzinus pakyla streso lygis, suintensyvėja mąstymo procesai, dėl to yra sunkiau nutildyti protą ir leisti jam pailsėti.
  • Palikite telefoną krautis kitame kambaryje.

Ar miego higiena kiekvienam turi būti tokia pati?

Pagrindinė miego higienos idėja, kuria teigiama, kad aplinka ir įpročiai gali prisidėti prie geresnės miego kokybės, gali būti taikoma visiems žmonėms, tačiau optimalus miego higienos planas yra individualus. Dėl šios priežasties yra svarbu išbandyti skirtingus elgesio būdus, išmėginti ir stebėti rekomendacijų efektyvumą ir į savo rutiną įtraukti tuos įpročius, kurie jums padeda geriau išsimiegoti.

Visgi svarbu suprasti, kad miego higienos pagerinimas ne visada išspręs su miegu susijusias problemas. Žmonėms, kurie kenčia nuo insomnijos (miego sutrikimo, pasireiškiančio negalėjimu užmigti ir neišsimiegojimu) ar kitų miego sutrikimų, miego higienos užtikrinimas gali padėti šiek tiek pagerinti miego kokybę, tačiau vertėtų ieškoti ir kitų pagalbos bei gydymo būdų.

 

Kiti mūsų įrašai


Warning: Array to string conversion in /home/angija/domains/animapsichologija.lt/public_html/wp-content/plugins/elementor/includes/controls/hover-animation.php on line 165
Valgymo sutrikimas: priežastys ir pasekmės
Socialinės medijos, reklama kuria dažnai nerealistiškus grožio standartus ir daro didelę įtaką savo kūno ir išvaizdos priėmimui, tapatumo jausmui.
Daugiau
Kas tai – įprastas nerimas ar nerimo sutrikimas?
Kartas nuo karto susidurdami su netikėtomis problemomis, reikšmingais gyvenimo įvykiais ar tam tikromis atsakomybėmis, galime pastebėti, kad kurį laiką jaučiamės įsitempę ar sunerimę dėl jų, o galvoje...
Daugiau