Depresija
Depresija – nuotaikos sutrikimas, kuris pasireiškia prislėgtumu, liūdesiu, interesų ir energijos sumažėjimu, malonumo jausmo praradimu. Šis sutrikimas paveikia mintis, emocijas, elgesį ir fizinę sveikatą bei trukdo kasdieniam gyvenimui. Sergant šia liga sutrikdoma kasdienė žmogaus veikla, atsiranda sunkumai darbe ar mokslo įstaigoje, santykių ir buities iššūkiai. Tai, kas anksčiau atrodė paprasta atlikti, tampa ypatingai sunku.
Depresijos priežastys gali būti įvairios ir daugialypės, taigi šios ligos atsiradimą dažnai sąlygoja bent keletas priežasčių. Pagrindinės depresijos priežastys galėtų būti genetinis paveldėjimas, fizinės sveikatos sutrikimai, intensyvūs psichologiniai išgyvenimai, ankstyvosios vaikystės traumos, socialiniai sunkumai, priklausomybės arba keleto anksčiau paminėtų priežasčių derinys.
Depresija geriausiai gydoma medikamentinio gydymo ir psichoterapijos deriniu. Papildoma nemedikamentinė pagalba sau apima sveikos mitybos ir miego režimų laikymąsi, fizinio aktyvumo palaikymą, šviesos terapiją ar kasdienį buvimą lauke, dienos šviesoje, bendravimą su artimaisiais, draugais, užsiėmimą maloniomis veiklomis, pomėgių įtraukimą į kasdienybę.
Jei Jus vienas ar keletas depresijos simptomų vargina, tai pradeda trukdyti įprastam gyvenimui, kasdienių užduočių atlikimui darbe, mokykloje ar namuose, būtina kreiptis profesionalios pagalbos.