Ribos. Dėl ko žmonėms sunku brėžti ribas?

Pagrindinis dalykas, kuris trukdo brėžti ir saugoti ribas yra baimės jausmas.

Psichologinei brandai, laisvei, meilei, atsakomybei bei darnaus santykio su savimi ir kitais mezgimui būtinas savo ir kitų ribų suvokimas, nubrėžimas ir saugojimas. Ribos nėra įgimtos, jos formuojamos visą gyvenimą.

Kaip skirstomos ribos, kokios yra jų rūšys?

Ribų sistema susideda iš dviejų dalių – išorinės ir vidinės. Išorinės ribos leidžia mums spręsti apie atstumą, kurį norime išlaikyti su kitais žmonėmis. Vidinės ribos saugo mūsų mintis ir jausmus. Ribos turi 4 rūšis:

    • Fizinės ribos – apibrėžia priimtiną ir nepriimtiną fizinį artumą.
    • Emocinės ribos – apibrėžia mūsų jausmus, kuriuos sukelia tam tikra situacija, asmuo, daiktai ar vieta.
    • Intelektualinės ribos  – padeda nepainioti savo poreikių su kitų žmonių poreikiais.
    • Dvasinės ribos – apibrėžia tam tikrus apribojimus, bet tuo pačiu metu moko ir atsakomybės.

Kas trukdo kasdieniame bendravime su kitais nubrėžti ir saugoti ribas?

Pagrindinis dalykas, kuris trukdo brėžti ir saugoti ribas yra baimės jausmas. Tai baimė būti atstumtam, patirti kitų žmonių pyktį, baimė pasirodyti egoistišku, blogu, pažeminimo, bausmės, santykių praradimo baimė. Dažnai saugoti ribas gali sutrukdyti savęs ir kitų supratimo stoka arba dažnai nesąmoningas troškimas visiškai priklausyti, būti globojam ir mylimam kitų, nusimesti atsakomybę už savo gyvenimą.

Netekęs savo ribų žmogus dažniausiai yra nejautrus kitų žmonių riboms ir nežino apie jų egzistavimą. Žmogų, kuris peržengia ribas ir naudojasi kitais, vadiname agresoriumi. Kraštutinis agresorius tai tas, kuris naudoja atvirą prievartą (fizinę, seksualinę, psichinę).

Ribos ir vaikai

Brėžti ir saugoti ribas rekomenduojama pradėti mokyti vaikus nuo mažų dienų. Vaikams ypač reikia taisyklių, kurios suteiks jų gyvenimui aiškią struktūrą. Tai vaikui užtikrina saugumo jausmą. Auklėjimo tikslas turėtų būti padėti vaikui suformuoti sveikas, stiprias ir tuo pačiu lanksčias ribas. Sunkumai, kuriuos šioje srityje patiria tėvai, atsiranda dėl to, kad jie patys turi sunkumų nustatydami ribas. Tam, kad būtų tobulinamas šis procesas, dažniausiai reikia pradėti  nuo savęs – savo ribų suvokimo ir brėžimo bei kitų ribų gerbimo.

Ar turime toleruoti vaiko netinkamą elgesį?

Visiškai ne. Vaikas visada turi patirti savo netinkamo elgesio pasekmes. Pasekmės auklėja, tačiau bausmės žeidžia. Vaikams reikia aiškių, skaidrių taisyklių. Jie nori žinoti, kokį elgesį suaugusieji toleruoja, o koks yra netinkamas.

Ką daryti, jei vaikas nesilaiko nustatytų taisyklių?

Suaugęs privalo būti ryžtingas ir tvirtai laikytis nustatytų, su vaiku aptariamų, loginių pasekmių. Svarbu neįsitraukti į ilgas diskusijas, tačiau paaiškinti vaikui, kad už netinkamą elgesį taikomos pasekmės.

6 žingsnių metodas pasekmės patyrimui

    1. Nurodykite vaikui pagalbinį metodą, pasakykite ką jaučiate, bet nekritikuokite: „Aš pykstu, kai randu tavo kambaryje paliktus nešvarius indus po užkandžiavimų“.
    2. Parodykite ryžtingą pasipriešinimą netinkamam elgesiui: „Man nepatinka, kai negirdi mano prašymų“.
    3. Pasakykite savo lūkesčius: „Tikiuosi, kad susitvarkysi ir indai atsiras indaplovėje“.
    4. Parodykite, kaip galima pasitaisyti: „Kriauklėje yra ir daugiau indų, būtų puiku jei padėtum juos sudėti į indaplovę“.
    5. Pasiūlykite rinktis: „Tu gali valgyti savo kambaryje ir  prašau po valgio indus nunešti į virtuvę arba prašau valgyti valgomajame, ten kur dažniausi visi mes taip darome“.

    6. Leiskite patirti pasekmes: „Primenu mūsų susitarimą – jei tavo netinkamas elgesys pasikartos, neteksi dalies laiko prie kompiuterio ekranų“.

Kiti mūsų įrašai

Kaip užkirsti kelią perdegimui?
Susidūrus su perdegimo sindromu verta kreiptis pagalbos į psichikos sveikatos specialistus, -psichologus, psichiatrus, psichoterapeutus, kad jie padėtų lengvinti slegiančius simptomus bei kurti sveikesnį...
Daugiau
Kas yra panikos priepuolis ir kaip jį atpažinti?
Panikos priepuolis – staiga kylantis intensyvios baimės epizodas, kuris pasiekia piką per kelias minutes. Jis apima bent 4 ar daugiau fizinių ir (būtinai) psichologinių požymių: Fiziniai požymiai: Širdies...
Daugiau