Konfliktų valdymas

Dėl ko dažniausiai kyla konfliktai ir kaip jų išvengti?

Konfliktas – tai priešingų tikslų, interesų, pozicijų, nuomonių susidūrimas, kai žmones užvaldo stiprūs jausmai ir emocijos. Nepaisant to, kad konfliktas, tai normalus socialinis reiškinys, jo konfliktų valdymo būdai gali būti įvairūs – vieni padeda atrasti sprendimus, kiti sukelia krizes ir tik pablogina situaciją.

Naudingi konfliktai yra tie, kuriuos mes suvaldome, iš jų pasimokome ir tampame net stipresni. Tačiau visi nesuvaldyti konfliktai yra kenksmingi, nepaisant to ar konfliktas mažas ar didelis. Taigi, dėl ko dažniausiai kyla konfliktai?

  • Interesų nesutapimo;

  • Nesaugumo jausmo, kuris kyla iš nežinojimo, ką mano, jaučia, ko nori kitas asmuo;

  • Naujumo ir judėjimo pirmyn trūkumo;

  • Hierarchinės sistemos atsiradimo, kuomet bendravime jaučiamas aukštinimo ir žeminimo aspektas.

Visi konfliktai turi vieną ir pačią didžiausią problematiką- tai atviro girdėjimo ir kalbėjimo nebuvimą. Kaip reaguoti į nuomonių skirtumus, ką daryti, kai, regis, tų konfliktų jau per daug ar jaučiamės nuo jų pavargę?

Svarbu suprasti, jog kai žinai, kaip jautiesi, ką jauti, tavęs negali valdyti kitų žmonių emocijos ir tuomet mes nebandome savo emocinės būsenos perkelti į kitus bei jų apkaltinti dėl įvykusio konflikto. Tai kaip tai pasiekti? Kaip išsiugdyti tą gebėjimą suprasti savo jausmus, juos pasakyti kitam? Ir kaip tiesiog pradėti kalbėtis atvirai? Kaip galime suvaldyti konfliktą?

  1. Norėdami, kad mus išgirstų, turime išmokti girdėti patys.

  2. Turime suprasti, jog mes galime valdyti savo emocijas.

  3. Svarbu santykyje išmokti dosnumo – tiek mokėti gauti, tiek mokėti duoti.

  4. Svarbu prisiimti atsakomybę už savo nebylią kalbą

  5. Nesistenkime išspręsti kitų problemų.

  6. Išmokite pripažinti savo klaidas visiems.

 

Kiti mūsų įrašai

Rūpinimasis savimi
Prasidėjus naujiems metams, daugelis žmonių mėgsta išsikelti sau naujus tikslus ir dažnai pamiršta į sąrašą įtraukti rūpinimąsi savimi. Būtent todėl Anima Psichologija psichologė Greta Kučinskaitė dalinasi,...
Daugiau
Ar jausti kaltę ir gėdą yra normalu?
Viskas ką jauti šiandien- yra normalu. Šiomis dienomis pratinamės girdėti, kad normalu yra jausti nerimą, įtampą, pyktį. Tačiau, o kaip apie kitus jausmus. O kaip apie kaltę ir gėdą? Apie kaltę, kad nesijaučiu...
Daugiau