Bipolinis sutrikimas nėra nuosprendis žmogaus gyvenime.
Bipolinis sutrikimas, taip pat žinomas kaip maniakinis-depresinis sutrikimas arba bipolinis afektinis sutrikimas, yra psichiatrinė diagnozė, priskiriama nuotaikos sutrikimų kategorijai. Bipoliniam sutrikimui būdingi manijos (pakylėta nuotaika) bei depresijos epizodai. Bipoliniu sutrikimu serga maždaug 1–2 % suaugusių žmonių visame pasaulyje. Verta paminėti, kad bipolinis sutrikimas gali pasireikšti bet kuriame amžiuje, tačiau jis dažnai išsivysto vėlyvoje paauglystėje arba ankstyvoje pilnametystėje. Asmenys, turintys bipolinį sutrikimą, dažnai patiria emocinius svyravimus tarp manijos ir depresiškos būsenos, taip pat galimi mišrūs epizodai. Kartais pasireiškia hipomanija, kuri yra lengvesnė manijos forma, nors dažniausiai nesukelia neigiamų pasekmių gyvenime. Bipolinis sutrikimas nėra pagydomas, tačiau galima išmokti gyventi ir kontroliuoti šį sutrikimą vaistų ir psichoterapijos pagalba.
Bipolinio sutrikimo simptomai yra labai įvairūs, juos galima suskirstyti į keturias kategorijas: manijos epizodų simptomus, hipomanijos epizodų, depresinių epizodų ir mišriųjų epizodų simptomus:
Manijos epizodo simptomai:
- Pernelyg didelis euforijos jausmas, pakylėjimo būsena;
- Padidėjusi energija, aktyvumas ar neramumas;
- Žaibiškai skriejančios mintys arba greita kalba;
- Sumažėjęs miego poreikis;
- Impulsyvumas, rizikingas elgesys (pvz., per didelis išlaidavimas, rizikingas vairavimas, seksualiai rizikingas elgesys);
- Grandioziniai įsitikinimai arba išpūstas savęs vaizdas;
- Sunkumai susikaupiant;
- Dirglumas ar susijaudinimas.
Hipomanijos epizodo simptomai:
- Panašūs į manijos epizodo simptomus, bet ne tokie sunkūs;
- Gali jaustis gerai ir būti produktyvus;
- Gali neturėti didelių elgesio problemų;
Depresijos epizodo simptomai:
- Jaučiasi liūdnai, beviltiškai, nemato prasmės gyventi;
- Susidomėjimo ar malonumo praradimas veikla, kuri kažkada patiko;
- Reikšmingi apetito ar svorio pokyčiai;
- Sunku užmigti arba nuolatos miegama;
- Nuovargis arba energijos neturėjimas;
- Bevertiškumo ar didelis kaltės jausmas;
- Sunku susikaupti ar priimti sprendimus;
- Mintys apie mirtį ar savižudybę.
Mišrių epizodų simptomai:
- Manijos/hipomanijos ir depresijos simptomai vienu metu arba greitai pakaitomis tarp šių dviejų;
- Energinga nuotaika su liūdesio ar beviltiškumo jausmais;
- Greitai skriejančios mintys kartu su jausmu jog tos mintys tuščios;
- Intensyvios mintys kartu su sulėtėjusiu mąstymu.
Priežastys
Kaip ir daugelio psichinių sutrikimų atvejų tiksli bipolinio sutrikimo priežastis nėra iki galo žinoma, tačiau manoma, kad tai yra genetinių, aplinkos ir psichosocialinių veiksnių derinys. Sutrikimas dažniau pasitaiko bipoliniu sutrikimu sergančių žmonių pirmos eilės giminaičiams, jį gali išprovokuoti įtempti gyvenimo įvykiai arba piktnaudžiavimas psichoaktyviomis medžiagomis.
Santykiai su kitais žmonėmis
Bendravimas su žmogumi, kuris turi bipolinį sutrikimą gali kelti iššūkių todėl svarbu ieškoti būdų išlaikyti sveikus tarpusavio santykius. Išlaikyti santykius, gali padėti šie būdai:
- Svarbu turėti žinių, domėtis, koks elgesys yra būdingas bipolinį sutrikimą turinčiam asmeniui.
- Su empatija ir atjauta kurti santykį, tai galėtų paskatinti kalbėjimas apie sutrikimą ir kartu kylančius iššūkius. Paklauskite, kaip galėtumėte padėti.
- Aiškiai iškomunikuokite savo poreikius ir lūkesčius santykiuose.
- Pasistenkite atsisakyti vertinančios ir kaltinančios pozicijos. Ją keiskite pasakydami konkrečiai, kaip jautėtės konkrečioje situacijoje ir ko Jūs norėtumėte ateityje.
- Jeigu matote, kad artimasis kenčia – paskatinkite kreiptis pagalbos, pasiūlykite alternatyvas. Vėliau skatinkite savo mylimąjį laikytis gydymo plano, kuris gali apimti vaistus, stacionarų gydymą ir gyvenimo būdo pokyčius.
- Ne visada kitas gali kontroliuoti savo elgesį, bet Jūs galite išmokti kontroliuoti savo reakciją į tai.
Kaip nustatomas bipolinis efektinis sutrikimas?
Bipolinis efektinis sutrikimas diagnozuojamas atlikus išsamų įvertinimą, kurį atlieka psichiatras. Diagnostikos procesas susideda iš klinikinio interviu t.y psichikos sveikatos specialistas atlieka išsamų klinikinį pokalbį, kad surinktų informaciją apie asmens ligos istoriją, šeimos istoriją, esamus simptomus ir visus ankstesnius nuotaikos sutrikimo epizodus.
Veliau gydytojas įvertina minėtą informaciją, kad nustatytų, ar jie atitinka bipolinio efektinio sutrikimo kriterijus, nurodytus Tarptautinės ligų klasifikacijos vadove (TLK-10).
Svarbu pažymėti, kad bipolinio afektinio sutrikimo diagnozavimas gali būti sudėtingas, nes dažnai reikia atskirti bipolinį sutrikimą nuo kitų nuotaikos sutrikimų, tokių kaip depresija ar ciklotiminis sutrikimas. Be to, kai kurie asmenys gali turėti kitų kartu pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, tokių kaip nerimo sutrikimai ar psichiką veikiančių medžiagų vartojimo sutrikimai, kurie gali dar labiau apsunkinti diagnostikos procesą. Todėl norint tiksliai diagnozuoti, paprastai reikalingas išsamus kvalifikuoto ir patyrusio psichikos sveikatos specialisto įvertinimas.
Pabaigai
Bipolinis afektinis sutrikimas yra sudėtingas psichikos sveikatos sutrikimas, kuriam būdingi ekstremalūs nuotaikų svyravimai, galintys reikšmingai paveikti žmogaus gyvenimą. Laiku gaunant tinkamą pagalbą, įskaitant vaistus, gydymą ir gyvenimo būdo pokyčius, daugelis bipoliniu sutrikimu sergančių asmenų gali gyventi visavertį ir produktyvų gyvenimą. Labai svarbu didinti informuotumą, mažinti stigmą ir skatinti supratimą apie bipolinį sutrikimą, siekiant užtikrinti, kad nukentėjusieji gautų jiems reikalingą priežiūrą ir paramą.
Šiuo metu stebima mažėjanti šio sutrikimo stigma ir kad vis daugiau žmonių viešai dalinasi, kaip jie gyvena su bipoliniu sutrikimu. Bipolinis sutrikimas nėra nuosprendis žmogaus gyvenime. Su bipoliniu sutrikimu gyvena/gyveno šie garsūs žmonės: daininkė Mariah Carey, Demi Lovato, Selena Gomez. Daininkai: Frank Sinatra, Kanye West, rašytojas Ernestas Hemingvėjus. Manoma, kad šį sutrikimą turėjo ir garsus politikas Vinstonas Čerčilis. Šie žmonės savo gyvenimais įrodė, kad bipolinis sutrikimas nesutrukdė kurti, realizuoti save, gyventi prasmingai ir palikti žymą pasaulio istorijoje.