„Anima“ komandos atrinktos vienos geriausių ir populiariausių psichologinių knygų įvairiomis temomis.
Perdegimas, darbo – poilsio disbalansas, harmonijos paieškos
1.J. Maroon, C. Kennedy „Harmonijos kvadratas: subalansuoto gyvenimo vadovas“
Autorius, medicinos profesorius ir neurochirurgas pasidalina savo asmenine istorija, patirtu perdegimu, netektimi, skyrybomis, depresija bei iš naujo atrasta gyvenimo būdo sistema, kuri padėjo įveikti sunkumus ir susikurti balansą gyvenime. Šios knygos pagrindinė mintis ta, jog harmonijos galima pasiekti ir gydyti perdegimą skiriant laiko ir pastangų keturioms pagrindinėms gyvenimo sritims – sveikatai, darbui, santykiams ir dvasingumui. Kuo labiau šios sritys gauna pakankamo dėmesio ir kraštinėmis gali sudaryti tolygų kvadratą, tuo labiau harmoningas, darnus žmogaus gyvenimas.
Paprastai, lengvai suprantama kalba parašyta knyga orientuota į gyvenimo pusiausvyros kūrimą. Knygoje galima rasti įžvalgų apie tai, kaip lavinti kūrybingumą, humorą ir siekti srauto būsenos bei kaip padėti vaikams kurti harmoniją savo gyvenime. Puslapiuose gausu gyvenimiškų istorijų, įkvepiančių citatų ir pavyzdžių. Skyrių pabaigoje skaitytojui siūlomos užduotys praktiškai įtvirtinant perskaitytas mintis.
Baimė, egzistenciniai klausimai
2. Irvin D. Yalom „Žiūrėti į saulę. Kaip įveikti mirties baimę“
Sakoma, kad pagrindinė ir didžioji žmonių baimė yra mirties baimė. Nelengva gyventi kiekvieną akimirką suvokiant mirtį. Tarsi bandytum žiūrėti tiesiai į saulę – ilgai negali ištverti. Kaip atpažinti užslėptą mirties baimę? Kaip elgtis, kad mirties baimė nesunaikintų gyvenimo tikslų, neparalyžiuotų, o budintų pilnaverčiam gyvenimui? Kaip iš kasdienio gyvenimo būdo pereiti į permainas sukeliantį gyvenimo būdą? Knygoje autorius, garsus amerikiečių psichoterapeutas Irvinas D. Yalomas, pateikia atsakymus į šiuos klausimus pasitelkiant tiek antikos filosofus, tiek ilgametę psichoterapinę patirtį, gyvus klientų pavyzdžius. Giliai, bet suprantamai parašytoje knygoje pabrėžiama svarbi tiesa, jog gydo ne vien teorija ar idėjos, o žmonių tarpusavio santykiai.
Pyktis, santykių problemos
3. Harriet Lerner „Pykčio šokis“
Šis psichologijos bestseleris dažnai rekomenduojamas psichologų kaip kūrinys, kuriame giliai nagrinėjamos pykčio priežastys, jo raiškos būdai ir kaip jis veikia tarpusavio santykius. Pyktis dažnai išreiškiamas dviem neadaptyviais būdais – jis nuslopinamas arba išreiškiamas impulsyviai ir netinkamai. Psichoterapeutė pasitelkia įvairius pavyzdžius, susijusius su bendravimu su tėvais, vaikais, antromis pusėmis, kolegomis, kuriuose kiekvienas gali atpažinti jam būdingą elgesio modelį. Autorė pateikia įžvalgas, kaip pyktį paversti stiprinančiu jausmu, kaip jį išreikšti, kad jis įtvirtintų poreikius ir ribas bei padėtų keisti nepalankias situacijas ir santykius, pasikartojančius elgesio modelius.
Panikos atakos
4. Gintarė Jankauskienė „Panikos priepuoliai. Išsivaduok iš nerimo ir baimių“
Knyga, kurioje naudingai pateikta informacija apie panikos atakas. Joje į paniką pažiūrėtą iš įvairių kampų – žmonių istorijos, kurie patiria panikos atakas, specialistų psichoedukacinė informacija, rekomendacijos artimiesiems, pagalbos sau priemonės. Autorė siekė atsakyti į dažniausiai kylančius klausimus ir pasitelkė dešimt psichikos sveikatos priežiūros bei natūralios gyvensenos specialistų, kurie dalijasi patarimais ir paaiškinimais.
Kopriklausomi santykiai, romatinių santykių problemos
5. Melody Beattie „ Ne-priklausomi. Kaip liautis kontroliuoti kitus ir pradėti rūpintis savimi“
Knygos autorė, amerikiečių psichologė Melody Beattie remdamasi mokslinėmis žiniomis ir asmenine patirtimi aprašo kopriklausomus asmenis ir neigia idėją, kad tai vien priklausomybę (alhokolio, narkotikų, darbo, lošimo, sekso) turinčių asmenų artimieji. Ji išplečia kopriklausomybės sąvoką. Pasak autorės, mes negalime suvaldyti kito žmogaus minčių ar emocijų ir prievarta paveikti jų valios. Vieninteliai žmonės, kuriems galime padėti, esame mes patys.
6. Robin Norwood „Moterys, kurios myli per stipriai“
Jei susiduriate su romantinių santykių problemomis, kuriose sunku atskirti savo ir kito ribas, kuriuose meilė skaudina – ši knyga Jums. Santykių psichologijos literatūros topuose daug metų esanti knyga pateikia moterų pasakojimus, kurios susiduria su priklausoma, nelaiminga, skaudinančia meile. Labai naudingai pateikta dalis apie tai, ką daryti, kai atpažįstate, kad esate viena iš tų moterų. Knygoje galite rasti aiškius patarimus, rekomendacijas ir būdus, kaip keisti savo elgesį, kad nutraukti užburtą nelaimingų santykių ratą.
Vaikystės sunkumai
7. Susan Forward „Toksiški tėvai. Kaip atsikratyti skaudžios patirties ir susigrąžinti savo gyvenimą“
Apie tėvus kalbama arba gerai arba niekaip – įsišaknijęs mitas, kuriuo vadovaujantis daug žmonių net suaugus kenčia nuo netinkamo tėvų elgesio, slopina su vaikystės patirtimi susijusias emocijas. „Toksiški tėvai“ – istorijomis ir naudingomis psichologinėmis įžvalgomis pripildyta knyga apie tai, kaip tėvų elgesys gali palikti ilgalaikius vidinius randus. Paprasta kalba perduodamos žinios, kaip vaikystės patirtys atsiveja suaugus ir ką su tuo daryti. Knyga sudaryta iš dviejų dalių: pirmoje dalyje autorė nagrinėja, kokie yra toksiškų tėvų tipai, kaip jie elgiasi, o antroji dalis skirta susipažinti su metodais ir elgesio būdais, kurie gali padėti sumažinti neigiamą tėvų įtaką ir keisti sau kenkiantį elgesį.
Vaikų auklėjimo išmintis
8. Aušra Kurienė „Kaip užauginti žmogų. Mintys iš vaikų psichologo smėlio dėžės“
Knyga apie vaikų psichologija, kuri tėvams gali tapti kaip kompasas nepasiklysti auklėjimo jūroje. Knygos autorė – didelę patirtį turinti vaikų ir paauglių psichologė psichoterapeutė, gerbiama dėstytoja ir „Paramos vaikams centro“ įkūrėja aiškiai ir suprantamai dalinasi įžvalgomis apie tai, kaip tinkamai auklėti ir auginti savo vaikus.
9. Eglė Lukinaitė – Vaičiurgienė „Ryšys su vaiku, ryšys su savimi“
Psichologės parašyta knyga, kurioje rasite mokslu grįstą vaikų auginimo psichologijos teoriją ir praktiką, asmeninius autorės kaip dviejų vaikų mamos pasidalinimus bei praktines rekomendacijas, kaip kurti ryšį su vaikais. Ši knyga kaip empatiškas, palaikantis pokalbis, aiškiai ir paprastai talpinanti informaciją apie vaikų psichologiją, tėvystę ir aprašanti tėvų išgyvenimus.
Valgymo sutrikimai
10. Gintarė Jankauskienė, Justina Mikeliūnaitė, Julius Neverauskas, Neringa Rogalskytė „Kaip atpažinti ir įveikti valgymo sutrikimus: tikros patirtys, specialistų patarimai, pagalbos sau ir kitiems būdai“
Knygoje specialistų komandą tarytum veda prie valgymo sutrikimų pažinimo ir pagalbos sau būdų. Aptariami 5 pagrindiniai valgymo sutrikimai – emocinis valgymas, anoreksija, bulimija, priepuolinio persivalgymo sutrikimas, ortoreksija (liguistas požiūris į sveiką mitybą). Įkvėpimą ir padrąsinimą galima rasti sveikstančiųjų nuo valgymo sutrikimo istorijose. Gydytojų, psichoterapeutų komentaruose tvirtumo ir aiškumo suteikia aprašyti veiksmingi psichiatrijos ir psichoterapijos gydymo būdai.
Savęs pažinimas, užslopintos emocijos, netikra savastis
11. Alice Miller „Gabaus vaiko drama ir tikrosios savasties paieškos“
Po dvidešimties psichoanalizės praktikos metų psichoterapeutė A. Miller parašė knygą, kuri yra kaip kvietimas pažvelgti į savo vaikystės prisiminimus bei sąmoningai išgyventi išstumtus jausmus. Trumpa, bet paveiki, išminties kupina knyga, kurioje pateiktos gilios, koncentruotos psichologinės žinios. Autorė dalinasi, jog už tuštumos, beprasmybės, liūdesio ir kitų emocijų slypi neišsiskleidusi „tariamoji savastis“, netikras aš, kuriuo žmogus parodo tik tai, ko iš jo norima. Ši savastis atsiranda, nes žmogus per anksti išmoko tenkinti tėvų ir kitų reikšmingų suaugusiųjų poreikius, bet nebuvo atliepti jo poreikiai, kurie galiausiai buvo išstumti, kaip ir tam tikros emocijos. Pripažinus savo jausmus ir poreikius ateina vidinis palengvėjimas, laisvė, mokomasi vis labiau išreikšti ir pasirūpinti savimi ir artėjama prie tikrosios savasties. Autorė paliečia depresijos ir didybės (arba narciziškumo) temas, aprašo jas kaip dvi neigimo formos, kai žmogus ieško atspindinčios savasties. Šioje ir kitose savo knygose autorė pasitelkia ir įžymių įžymių žmonių biografijos faktus ir tyrinėja, kaip tai veikė jų kūrybą, kokie išstumti dalykai atsiskleidžia.
Traumos
12. Dr. Bessel van der Kolk „Kūnas mena viską. Kaip išgydyti kūno, proto ir sielos traumas“
Ši knyga rado vietą daugelio psichikos sveikatos specialistų ir psichologija besidominčių žmonių knygų lentynose dėl labai plataus žvilgsnio į traumas, jų pasekmes žmogui, didelio kiekio mokslinių žinių, tyrimų pateikimo bei jų iliustravimo gyvomis žmonių istorijomis. Atskleidžiama, kaip traumos veikia kūną ir protą, kaip traumos metu patirti pojūčiai, emocijos „išsaugomos“ kūne. Naudingai aptariami tradiciniai ir alternatyvūs, naujoviški traumos gydymo būdai.