psichologiniai resursai

Žmogaus stiprybės šaltiniai: psichologiniai resursai

Į ką atsiremti, kai gyvenimas slysta iš po kojų? Kaip nepalūžti prieš negandas ir nelaimes? Iš kur pasisemti stiprybės, kai jautiesi silpnas ir pažeidžiamas? Žmogaus stiprybė ir atrama slypi jo psichologiniuose resursuose.

Taigi, kas yra psichologiniai resursai? Tai žmogaus stiprybės šaltiniai, kurie padeda atsistatyti, įveikti sunkias situacijas. Psichologiniai resursai stiprina sveikatą, emocinę savijautą ir didina atsparumą stresui. Psichologinius resursus turi kiekvienas žmogus. Jie yra individualūs, tačiau pastebimas tam tikrų resursų pasikartojimas. Psichologiniai resursai skirstomi į 2 rūšis: vidiniai ir išoriniai. Vidiniai resursai – žmogaus vidiniame pasaulyje slypintys stiprybės šaltiniai. Jie apima įsitikinimus, gebėjimus, žinias, stipriąsias savybes. Išoriniai resursai, – žmogaus aplinkoje esantys stiprybės šaltiniai. Tai brangūs žmonės ir maloni veikla, kuri teikia pasitenkinimą, pomėgiai.

Keletas svarbių resursų pavyzdžių:

 

Vidiniai resursai:

  • Optimizmas

Optimistiškesni žmonės dažniau renkasi sveikesnius streso įveikimo būdus, o ištikusias nelaimes labiau linkę laikyti laikinomis ir praeinančiomis. Pozityviosios psichologijos šalininkai kalba, kad kaip galima išmokti bejėgiškumo (išmoktas bejėgiškumas), taip galima išmokti ir optimistinio požiūrio. Optimizmas apima tam tikrą pasaulio interpretavimo būdą, kuris nesiremia mintimi, kad „viskas bus gerai“, bet remiasi mintimi, kad „kiekvienoje situacijoje stengiuosi pamatyti ir gerąją pusę“.

 
  • Prasmės jausmas

Filosofas Nyčė sakė „ jei žmogus savo gyvenime turi atsakymą į kodėl, tai gali priimti beveik bet kokį kaip“. Prasmę savo gyvenime matantis žmogus lengviau priima bet kokias gyvenimo aplinkybes, iššūkius. Prasmės jausmas siejasi su geresne žmogaus savijauta, subjektyvia gerove. Psichologas Viktoras Franklis, kurio terapijos esmė buvo prasmės jausmo nagrinėjimas, pabrėžė, kad prasmė negali būti duodama, ji turi būti randama.

 
  • Charakterio stiprybės

Paklausus žmonių apie tai, kas jiems padeda, kai yra sunku, neretai išgirstamas atsakymas „aš pats“. Pasigilinus į atsakymą atidžiau, žmonės papasakoja apie savo stipriuosius charakterio bruožus. Tai atkaklumas, savęs priėmimas, ištvermingumas, psichologinis atsparumas, humoro jausmas, solidarumas, pasitikėjimas savimi, altruizmas ir daugybė kitų savybių.

 

Išoriniai resursai:

  • Šeima, artimieji, draugai

Klausiant įvairius kritines gyvenimo aplinkybes išgyvenusių žmonių, kas padėjo jiems tai išgyventi, jei įvardija, kad gyvenimo sunkumus padėjo atlaikyti artimų žmonių parama. Nuoširdus ir dėmesingas artimųjų rūpinimasis, moralinė parama ir atjautimas padeda žmonėms nesijausti vieniems gyvenimo sunkumuose ir greičiau po jų atsistatyti.

 
  • Maloni veikla, pomėgiai

Malonumą teikiantys užsiėmimai leidžia žmogui nukreipti dėmesį nuo nemalonių dalykų, atsipalaiduoti. Paprastai rekomenduojama turėti bent vieną pomėgį, kuris atliekamas dėl malonumo, o ne dėl siekiamo rezultato ir naudos. Ne taip svarbu pomėgių gausa, kiek patiriamas malonumas užsiimant veikla.

 

Kaip atrasti savo individualius resursus? Norint geriau pažinti savo resursus, atsakykite sau į šiuos klausimus:

 
  • Kokios mano stipriosios charakterio savybės?

  • Kokia teigiama sudėtingos situacijos pusė? Ką iš to galiu išmokti?

  • Kas man prasminga?

  • Į ką iš artimųjų galiu kreiptis, kai man sunku?

  • Kokie pomėgiai ir dalykai man teikia malonumą, džiaugsmą?

  • Kas man padeda atsistatyti po sunkios dienos?