Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas (ADS) yra neurologinis sutrikimas. Neurofiziologiniai pakitimai gali būti įgimti arba įgyti ir pasireiškia centrinės nervų sistemos sandaros arba funkcijos pakitimais dopamino ir noradrenalino apykaitoje. Dažniausiai sindromas aptinkamas vaikystėje, tačiau dėmesio susirgimo atvejų pasitaiko ir vėlesniame amžiuje. Žmonės, kuriems diagnozuotas ADS, pasižymi sunkumu sutelkti dėmesį, valdyti impulsyvumą bei hiperaktyvumu.
ADS atsiradimą gali paskatinti genetika, rizikos veiksniai nėštumo ir gimdymo periodu, įvairūs psichosocialiniai veiksniai, smegenų struktūros pakitimai ir pan. Aktyvumo ir dėmesio sutrikimas yra nepastovus sutrikimas, todėl kiekvienam sergančiajam simptomai gali reikštis skirtingai.
Aktyvumo ir dėmesio sutrikimu sergančiųjų būklė linkusi sunkėti, jei paliekama negydoma. Klinikiniai tyrimai, rodo, kad medikamentinis gydymas, naudojant psichostimuliatorius, ypač palengvina aktyvumo ir dėmesio sutrikimo pagrindinius simptomus ir akademines bei elgesio problemas, kartu sumažindamas gretutinių psichopatologijų riziką. Tačiau nefarmakologinės intervencijos kartu su farmakoterapija ir psichoterapija palengvina ilgalaikį poveikį aktyvumo ir dėmesio sutrikimą turintiems klientams ir jų šeimoms.
Mūsų specialistai įveikti ADS gali padėti taikydami dėmesingo įsisąmoninimo (angl. „mindfulness“) ar kognityvinę elgesio terapijas. Terapija gali pagerinti dėmesį ir palengvinti kognityvinę raidą bei bendrą funkcionavimą dėmesio ir aktyvumo sutrikimą turintiems asmenims, terapijos technikos padeda klientui suprasti ir atpažinti mąstymo modelius, kurie trukdo jų optimaliam funkcionavimui.